Migrén elleni masszázs

A migrén a lakosság kb. 10-12%-nál fordul elő. Az idő előrehaladtával annyi környezeti hatás ér minket, hogy ez az arány növekszik. Kezelése gyakran igen nehéz, a gyógyszereket általában egyéb kezelésekkel ajánlott kiegészíteni.

Azokban az esetekben, ahol a gyógyszerek nem hatnak eléggé esetleg mellékhatások jelentkeznek, sikerrel alkalmazhatjuk a speciális migrén-masszázst.
Nem lehet minden fejfájást egy kalap alá venni, az alábbi három fajtát különböztetjük meg:

Kísérő fejfájás: ahogy a nevében is szerepel, valamilyen egyéb betegség kísérőjeként jelentkezik, mint tünet

Tenziós fejfájás: a leggyakoribb típus, közepesen erős és bármikor önmagában megjelenhet.
Legnagyobb hátránya, hogy nem fáj annyira, hogy ágyba kényszerülj, viszont ahhoz eléggé, hogy semmilyen tevékenységet ne tudj száz százalékosan végrehajtani.

Migrén: a legerősebb fejfájástípus, mely akár napokig is eltarthat.
Egy erősebb rohamtól még a szemét is nehezen tudja kinyitni. Ilyenkor sötétben, csendes helyen kell feküdni, néha vizes borogatással kell kísérni a szenvedéses időszakot.
Sokszor nehéz eldönteni, hogy valakinek nagyon erős tenziós fejfájása vagy migrénje van, de mindenképpen megéri utánajárni, hiszen nem ugyanúgy kell kezelni a két fejfájástípust.

A migrén általános tünetei az alábbiak:

  • látászavar
  • szem előtt ugráló körök vagy vonalak
  • többnyire az egyik szem fölött kezdődő heves fejfájás
  • fokozott fény- és zajérzékenység
  • féloldali arczsibbadás vagy bizsergés
  • rosszullét és hányinger
  • arcpír
  • a halántéki artéria megduzzad és lüktet
  • hasi görcsök
  • hasmenés és erős vizelési inger
  • szívdobogásérzés

Kezelése:
A migrén kezelése sokszor rettentő nehéz feladat, hiszen sok beteg nem találja a számára megfelelő gyógyszert. Enyhébb esetekben esetleg megoldást nyújthatnak a vény nélkül kapható fejfájás csillapítók, de általában egy egész doboznyi sem lenne elegendő a migrénes fejfájás enyhítésére. Komolyabb rohamok esetén mindig az orvos által előírt készítményt érdemes beszedni, hiszen még ennek van a legerősebb hatása.
A gyógyszerek azonban csak ideig-óráig segítenek, a végleges megoldást szinte teljes bizonyossággal nem ezek jelentik… Hanem a masszázs!

Megelőzés:
A masszázs bámulatosan hatékony lehet a fejfájás és migrén ellen. Ha tudod, hogy gyakran vagy ritkán előjön a migrénes fejfájásod, akkor először egy többalkalmas kezelésen vegyél részt, majd elég néha visszatérned a masszőrhöz, hogy ne térjen vissza ez a szörnyű fejfájás.
Számos orvos véleménye szerint a fejfájást az okozza, hogy az agyba be- illetve az agyból kivezető véredényekben megváltozik a vérnyomás, mert a merev izmok összeszorítják azokat. Ha fellazítjuk az izmokat, a vér akadálytalanul áramlik és a fejfájás megszűnik. 

A helytelen testtartás, a munkahelyi stressz következtében megfeszülnek a nyak- és vállizmok, később ezek a problémák migrénes fejfájást, ingerültséget, tolerancia képesség gyengülését és hátfájást okozhatnak. A migrén masszázs olyan, rövid ideig tartó módszer, amely képes a túlzottan igénybevett vállakat felfrissíteni, javítja az általános közérzetet, felgyorsítja a vérkeringést, elmulasztja a fejfájást, ezzel növeli a stressztűrő és koncentráló képességet is.

Aromaterápiával is kiegészíthető a kezelés (pl. levendula -, rózsa- vagy citromolaj)

Tüneti kezelésre alkalmasak még a gyógyszereken kívül a teák és a gyógynövények is. Borsmentát és citromfüvet használj. Ezek friss leveleit törd meg kissé, forrázd le, és ha már ihatóra hűlt, akkor ízesítsd mézzel. Legalább 3 dl teát kell ahhoz elfogyasztanod, hogy a fejfájás elmúljon. A citromfű és a menta a legtöbb zöldségesnél cserépben kapható. Így akár az íróasztalodon is tarthatsz belőlük.

Share

Vélemény, hozzászólás?